Tropiciele

370233702_898063328606826_1122474054123266214_n

Nauczenie dziecka wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli. Dziś razem z dziećmi pochyliliśmy się nad tematem szacunku do drugiej osoby na podstawie opowiadania Grażyny Gryszkiewicz „O tym, jak jarzębinka pogodziła, kłótliwe drzewa”.
Wartości nie są w cale czymś oczywistym. Nikt nie rodzi się ze znajomością wartości i umiejętnością kierowania się nimi. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wszystkim dzieciom warunków do uczenia się wartości. Do dzieci najbardziej przemawiają zachowania oraz postawy rodziców czy nauczycieli.

Na zajęciach  poruszane były kwestie szacunku i tolerancji.
Tolerancja to przyznawanie innym prawa do zachowań zgodnych z ich przekonaniami, nawet gdy nam się one nie podobają. Tolerancyjny jest ten, kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje. Być tolerancyjnym to inaczej akceptować inność i jej nie krytykować.

Dzieci coraz częściej obracają się w kręgu swoich kolegów z różnych grup etnicznych, religii, kultur, przyjaciół o różnym statusie materialnym itd. Kształtując w ten sposób w sobie wrażliwość na inność. Dzieci nie rodzą się z negatywnymi przekonaniami co do różnic. Są ufne, akceptujące i tolerujące. Nie przywiązują wagi do tego, jak kto wygląda, w co jest ubrany, jakie ma zabawki.

Szacunek jest wartością moralną, wskazówką jak traktować siebie i innych ludzi, by nie naruszyć swojej ani cudzej godności. Jest on fundamentem innych wartości moralnych takich jak uczciwość, odpowiedzialność, mądrość, dobro. Każdy człowiek pragnie, aby inni odnosili się do niego z szacunkiem. Bezbłędnie wyczuwamy, czy ktoś potraktował nas z szacunkiem, lub nie.

Ważne jest zatem, aby nasze dzieci rozumiały czym jest szacunek, a także aby umiały i chciały tę wartość praktykować.

Po długich rozmowach, dzieci wykonały również pracę plastyczną „jesienne drzewa”, które były inne od siebie ale wyjątkowe.